معرفی همایش

صفحه اصلی > معرفی همایش

زبان و ادبيات مهمترين شاكله­ ي هويت فرهنگي هر كشور و ملتي محسوب مي­ شود. ادبيات به نوعي ميراث فرهنگي هر كشور است كه از نسلي به نسل ديگر منتقل مي ­شود و مرحله به مرحله به سوي كمال و پيشرفت گام برمي­ دارد و هر نسل سهمي در غناي آن دارد. پرداختن به ادبيات رابطه­ ي ميان نسل­ها را آسان تر مي­ كند و ملت را به سوي خود باوري سوق مي­ دهد و در رشد و پيشرفت فرهنگ ياري مي­ رساند.

در تاريخ ادبيات فارسي دو پديده­ ي اخلاق و عرفان جايگاه وي‍ژه­ اي دارند. كارشناسان ادبي معتقدند اين جريانات فكري با ادب و فرهنگ اسلامي چنان آميزه­ اي از لطايف ادب و حكمت را در ارتباطي نزديك به وجود آورده­ا ند كه اگر ويژگي­هاي آنها شناسايي و ارزيابي درستي نشود، بي ترديد پاره اي از حقايق و واقعيات ادب پارسي نيز پنهان خواهد ماند.

شعر و ادب پارسي يكي از مهمترين و درخشنده ­ترين پديده­ هاي عرفان و تصوف است كه در اين زمينه ، فقها، دانشمندان، عرفا، شعرا و نويسندگان برجسته فارسي­گو هزاران اثر نفيس و گرانبها به رشته­ ي تحرير درآورده­ اند. پيشگامان بزرگي مانند: ابوالحسن هجويري، اميرخسرو دهلوي، سنايي، عطار، حافظ، مولانا و ...از جمله شاعران و عارفاني هستند كه در اين عرصه قلم زده­ اند.

برگزاري همايش و سمينار عرصه­ اي براي تبادل انديشه ­ها و توليد مقالات علمي و در نتيجه رشد و ارتقاء دانش تخصصي را فراهم مي­ نمايد. افزايش تحصيل­ كردگان و دانش ­آموختگان در دو دهه ­ي اخير و تخصيص بودجه و اعتبارات علمي-پژوهشي به منظور برگزاري چنين برنامه­ هايي موجب افزايش چشمگير همايش­ها شده است. اما با توجه به معنويت گرايي بشر از ابتداي هزاره­ ي سوم، كاربردي بودن بخش عرفان عملي در زندگي مردم، نياز جامعه به عرفان و معنويت و رشد عرفان­هاي دروغين، تعداد همايش­هاي برگزار شده نسبت به ظرفيت­هاي عرفاني كشور بسيار اندك به نظر مي­ رسد. بحراني كه در زمينه­ ي معنويت و اخلاق در نظام معرفتي و علمي، جهان امروز با آن مواجه است، تلاش علمي فعالي كه متفكران و انديشمندان دنياي امروز براي حل اين بحران انجام مي­ دهند و ظرفيت عظيمي كه عقلانيت جهان اسلام و حوزه­ي عرفان اسلامي و حكمت اسلامي در حاشيه­ ي آموزه­ه اي قرآن و عترت و ميراث گرانقدر و عظيم اهل بيت(ع) دارد، ما را به سوي توجه به موضوع اخلاق و عرفان در ادب فارسي فراخواند. در همين راستا گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان در صدد است با برگزاري همايش و كنفرانس علمي فضايي را در جهت پيشرفت اين حوزه ايجاد كند.

دبیر همایش: دکتر مصطفی سالاری

دبیر اجرایی همایش: دکتر محمدعلی جهانتیغ

مسئول دبیرخانه و وبگاه همایش: ایرج ناروئی